Toimus 11.R klassi praktikalaager

2-4. septembril käisime 11.R klass Eisma mändide all vananaiste suve nautimas ning tutvumas loodus- ja reaalainete praktiliste rakendustega.

Esimesel päeval uurisime Majakivi-Pikanõmme õpperajal soo arengut ja taimestikku. Vaatlesime erinevaid pinnavorme ning määrasime taimeliike. Meeldejääv oli ka imeline vaade õpperaja tornist. Peale kerget lõunat võtsime suuna Eisma peale, kus võõrustati meid järgnevad kaks päeva. Õhtuse programmi sisustas meile huvijuht Aili Teedla, kelle juhendamisel tegime teatrit ja testisime oma ruumitaju. Klassi lemmikharjutuseks oli kahtlemata võõrsõnaskets, kus pidime etteantud tundmatutest võõrsõnadest ja füüsikaseadustest kokku panema väikse lavastuse. Hilisõhtuid veetsime klassiga tule ääres, grillisime ja keetsime teed. Veidi toorevõitu liha ja piparmünditee maitsesid õhtul grilliosmikus lausa jumalikult. Oma osa mängis meie suurepärases isus ka väsitav päev, kuid isegi õpetajad kiitsid meie kokkakunsti heaks. Ega midagi viriseda seal olnudki, lihtsalt, kui lihatükkile hammas peale ei hakanud, tuli veidi veel grillil soojendada. Jalad andsid matkast küll veidi tunda, kuid tuju oli ülev. Südaööl süütasime rannas lõkke, klassi pillimehed mängisid muusikat ja meie istusime, vaatasime öist merd, grillisime tulel vahukomme ja tögasime üksteist. Kuna meil oli ka sünnipäevalaps, siis laulsime talle oma kohutavalt häälest ära ja vahe peal veidi vedru viskavate häältega õnnitluslaulu. Öö oli soe ja uni magus!

Teise päeva hommik tervitas meid pilvise ilmaga, ka meie olime vähestest unetundidest veidi pilvised, kuid hommikune kohv ja kiirelt liikuv kellaseier leevendasid järk-järgult meie unevõlga. Hommikut alustasid Sagadi looduskooli õpetajad, kes tutvustasid meile uurimustöö aluseid ja lasid meil korraldada omal valikul vaatluse või katse. Meie klass vaatles linde ning taimi. Katsetes mõõdeti süsihappegaasi, õhuvoolusid, vee karedust, soolsust ja reostust, kosmeetikatoodete happelisust ning palju muud. Lõpuks tegime gruppidega ettekanded nähtud tulemustest ja kokkuvõtvad järeldused. Kõik rühmad said oma ülesandega väga kenasti hakkama, kedagi ei seganud veidi puudulikud teadmised mõõtevahendite kohta ega meile kaela sadav paduvihm. Pärastlõunal valmistasime õpetaja Liisa Eero juhendamisel kastanitest looduslikku pesuvahendit ning käisime rannas oma üllitist testimas. Meie kodune pesupulber ületas ootusi ning algsetest porilappidest kujunesid lõpuks välja täitsa kasutuskõlbulikud rätikud, ehkki mustika ja muruplekkid välja ei tulnud, siis selle eest kivid, mille vastu rätikuid puhtaks hõõrusime, lausa läikisid. Hiljem õhtul andis meile loengu füüsik Eero Uustalu, kes rääkis meile radioktiivsuse teaduslikust poolest. Kõige ägedamad olid loengu kõrvale tektud katsed, näiteks saime kiirgusosakesi vaadelda nii arvutigraafikust, kui ka oma silmaga. Meile tutvustati eri kiirgusliike ja nende omadusi. Tutvusime radiotsiooni mõõtevahentite ehituse ning tööpõhimõtetega. Hilisõhtul vaatasime teleskoobist planeete. Taevas oli end just õigeks ajaks selgeks tõmmanud ning meie pea kohal särasid üksikute pilverünkade vahel tähed. Mängisime pimenevas septembriõhtus poistega disgolfi, grilliõhtu oli veel võimsam kui eelmisel päeval ja juba õige pea susises vaatamata märjale küttematerjalile ka rannas lõke. Nautisime ilusat õhtut ja toredat seltskonda. Meil on meeletult tore klass, kõigil on hea huumorimeel, nad on väga arukad ja kaine mõistusega noored, kes pühenduvad kogu hingega, sellesse millega tegelevad. Veidi enne südaööd läksime sauna, korralik leil muutis meid värskeks ja öö möödus kiiresti. Hommikul koristasime ja kraamisime oma sumadanid kokku. Viimasel päeval tegime Tiiu ja Tatjana juhendamisel praktilisi füüsikakatseid, arvutasime kivi kaugust rannast, valmistasime plokisüsteeme ning tõmbasime plokisüsteemiga klassivendi puu otsa. Päev möödus nagu linnulennul ja õige pea loksusimegi juba bussis tagasi Rakvere suunas.

Laagrist saime kasulikke teadmisi ning, mis veelgi tähtsam, ise katsetada ja proovida. Ma arvan, et just sellist ise proovimist ongi meiesugustele noortele kõige rohkem vaja. Uue asja avastamine praktika teel annab õpilastele motivatsiooni ja innustab edasi püüdlema. Ikka läbi raskuste tähtede poole.

Kristjan Tropp

Pildigalerii