102. lennu matk mineviku radadelt tulevikku

Esmaspäeval, 31. mail toimus 12. klasside õpilaste ajalooalane matk- õuesõppe päev Rakveres.

Kogunesime Rakvere linnakalmistu parkimisplatsile peavärava juurde, kus Pärandivaderite projekti juhendaja Kadri Tael, koordinaator Elle Lepik ja muinsuskaitseametnik Kadri Kopso juba ootasid meid. Saime teada, kus ja miks just seal asusid kunagi Rakveres kalmistud ning arutlesime, mida meie rahva jaoks sümboliseerib surnuaed. Vaatasime, millised nägid välja meie sügisese projektipäeva tegutsemispaigad nüüd kevadel. Kadri Tael aitas meil mõista, mida tähendab tegelikult kunstiväärtus kalmistul, kuidas seda hooldada, miks hauakividelt igakord sammalt ei eemaldatagi. Veendusime, et looduse loodu ja inimese tegevus on vaja hoida tasakaalus.

1930. aastate algul püstitati annetuste toel meie kooli õpilastele- Vabadussõjas langenutele, hauasambad, mille juures Kristjan Sammael Kivisild ja Cetlin Jõemaa tegid ettekande meie Rakvere Gümnaasiumi vapratest koolipoistest.

102. lennu poolt süütasime küünla ka meie kauaaegse koolidirektori Ervin Kuke hauaplatsil tema 100. sünniaastapäeva puhul.

Rakvere ärkamisaja suurkuju- Juhan Kunderi tegusast ja energilisest elust pajatas ajalooõpetaja Heli Kirsi, kes viis matkaseltskonna edasi Rakvere tammikusse. Saksa sõdurite kalmistupaigas paiknevate mälestustahvlite pealt oli võimalik leida, kes olid need Saksa armees sõdinud Eesti sõdurid/ohvitserid, kes Virumaal 1944. aasta hilissuvel ja sügisel toimunud lahingutes hukkusid või surid haavadesse ning on just Rakvere tammikus viimse puhkepaiga leidnud.

Teel Vallimäe vabaõhukeskusesse peatusime suurküüditamise ohvrite mälestamiseks küüditamise mälestusmärgi Okaskroon juures. Just sel aastal 14. juunil möödub 80 aastat juuniküüditamisest.

Õuesõppe päeva lõpetuseks laulsime kaks ühislaulu Vallimäe uhke vabaõhukeskuse suure amfiteatri astmestikul.

Kuigi hõbedat ja kulda me maal ei leidu, on siiski armas me isamaa ja siin on ilus elada!

Õuesõppe päeva korraldas ajalooõpetaja Heli Kirsi koostöös Pärandivaderite projekti koordinaatori Elle Lepikuga.