Lipp

Rakvere Gümnaasiumi lipp

Esimene koolilipp valmistati 24. oktoobril 1937 kooli 25. juubeliks. Lipul oli ladinakeelne juhtmõte “Celse erige falcem” (hoia tungal kõrgel). Lipuvarda otsas olid kuldsed metalltähed RG.

Teine lipp taastati 1972.a. kooli 60. aastapäevaks. Lipp oli ühelt poolt helesinine, peal tekst Rakvere 1. Keskkool. Teine külg oli valge, seal peal tungal ja sõnad “Hoia tungal kõrgel”. Ümbritsesid kuldsed narmad. Lipuvarda otsas oli metallist leegi kujutis ja selle ringis RIK.

Kolmas, praegune lipp valmistati gümnaasiumi nime taastamisel 1994 .a. Lipp oli analoogne eelmisega. Samad värvid, samad narmad. Lipu sinisel küljel tekst Rakvere Gümnaasium 1912, valgel küljel tungal ja moto “Hoia tungal kõrgel”. Lipuvarda otsaks on ajalooline esimese koolilipu varda otsik kuldsete metalltähtedega RG. Lipuvarda otsa seotakse kuldsete narmastega punutud lipunöör.

Lippu kannavad noormees ja 2 tütarlast, kes on valitud abiturientide hulgast. Traditsiooniks on õppeaasta viimasel õppenõukogul otsustada, kes järgmise õppeaasta abiturientidest – parimatest õppuritest – kannavad uuel õppeaastal lippu.

Vaata ka: lipu aulasse toomise ja ära viimise piduliku protseduuri kirjeldus

Lippu kannavad: Jan-Erik Kalmus, Rain Välba, Mirjam Heinsaar, Siret Jorro, Kerttu Kangur, Mari Toom

Tungal

Rakvere Gümnaasiumi tungal

Eesti Vabariigi algaastate aegsel Rakvere Gümnaasiumil oli tungal, mida kanti kooli kolonnide ees tollal väga levinud pidulikel rongkäikudel.

Tegelikult oli tarkusetungal, vaimsuse sümbol kasutusel tollel ajal ka mujal. Nimelt alustas 1937. aastal ilmumist kooli õpilaskonna ajakiri “Tunglakandja”. Ajakiri ilmus regulaarselt kuni 1940. juunipöördeni, ehk Eesti Vabariigi NSVL poolt okupeerimiseni.

Ka esimesel kooli lipul oli ladinakeelne juhtmõte “Celse erige facem” – ehk hoia tungal kõrgel. Eestikeelse variandina ja tunglakujutisega on see ka 1972. a Rakvere I Keskkooli ja 1994. a taas Rakvere Gümnaasiumi lipul.

Nõukogude aastatel kaunistas kooli aulat ja on siin tänase päevani vilistlaste poolt kingitud bareljeef kooli motoga “Hoia tungal kõrgel.”

78. ja 79. lennu vilistlaste kingitusena valmis 2000. aasta 1. septembriks uus kaasaegne kooli tungal, mida ehib kooli sümboliks kujunenud tammepärjaga ehitud Rakvere Gümnaasiumi peahoone kujutis. Tõrviku andsid vilistlaste poolt kooli direktorile üle Kristel Haiba ja Martti Rillo.

Tungalt kannavad 1 noormees ja 2 tütarlast gümnasistide hulgast. Need õpilased valitakse välja kooli spordiklubi “Tungal” poolt parimate sportlaste seast.

Vaata ka: kooli tungla kasutamise traditsiooni kirjeldus

Tunglakandjad: Ranno Lauri, Vanessa Petrov, Eliis Penek

Müts

Rakvere Gümnaasiumi müts

Juba 1912.a. Rakvere Poeglaste Gümnaasiumi õpilastel oli kohustusliku koolivormi osaks vormimüts: tumesinine valge randiga ja hõbedase tsaarikotka märgiga nn vene kroonumüts.

Eesti vabariigi algaastatel oli üheks mütsivariandiks 1921. Rakvere Tütarlaste Gümnaasiumi oma: tumesinine tekkel, valgete rantidega, mille vasakule küljele kinnitati hõbemärk tähtedega RLNG.

Tänane kooli müts valmis kooli 85. juubeliks. Mütsi valmistamiseks korraldati õpilaste seas rohke osavõtuga kavandikonkurss. Lõpuks otsustati taastada 1921.a. variant.

Esimest korda olid Rakvere Gümnaasiumi õpilased väljas vormimütsidega 1997.a. septembris Rakvere hariduselu 400. aastapäeva tähistava mälestuskivi avamisel.

Mütsi külge kuulub kooli mütsimärk. Põhikooli õpilastel – valge emaileeritud ümar märk kuldsete tähtedega RG Gümnasistidele – tumesinine emaileeritud ümar märk kuldsete tähtedega RG. Mütsimärki kantakse Rakvere Gümnaasiumi koolimütsi vasakul küljel.

Vaata ka: koolimütsi kandmise kord

Aumärk

aumark

Märk valmis 1995.a. detsembriks. Kavandil olevate tähtede RG eeskujuks oli koolilipu varda otsikut kaunistav motiiv. Märki antakse autasuna õpilastele, töötajatele ja vilistlastele.

Lipsunõel

lipsunoel

Kooli lipsunõel valmis 1995.a. detsembriks. Kullakarvalise lipsunõela keskosas paiknevad helesinisel ovaalsel emailpinnal kuldsed tähed RG, mis on ühtses stiilis kooli aumärgiga. Lipsunõel on autasu meestele.

logo

Kooli logona on kasutusel Rakvere Gümnaasiumi hoone siluett ümbritsetuna tammeokstega.

Trükised

Kooli ajaloo kohta on koostatud viis mahukat kogumikku:

• Rakvere Gümnaasium-Keskkool 1912-1937 (ilmus 1937)
  • Rakvere Gümnaasium 1912-1997 (1997)
  • Rakvere Gümnaasium 1997-2002 (2002)
  • Väge täis kool. Rakvere Gümnaasium 1912-2012 (2012)
  • Rakvere Gümnaasiumi spordisajand 1912-2012 (2012)

Õppeaastatel 1999/2000-2009/2010 ilmus kooli aastaraamat.

Trükistega saab tutvuda kooli raamatukogus. Aastatel 1997 kuni 2012 ilmunud kogumikke on võimalik osta.

Tel + 372 32 23 684, Faks + 372 32 23 684