Missioon

Olla Virumaal hinnatud põhi- ja keskharidust andev uuendusmeelne kool, kus on hea õppida ja õpetada ning kus antakse alus elukestvaks õppeks.

Visioon

Rakvere Gümnaasium on kaasaegse õpi- ja töökeskkonnaga, traditsioone austav, mitmekülgset arengut võimaldav haridus- ja kultuuriasutus Virumaal.

Põhiväärtused

• Areng – motiveeritus, valmidus elukestvaks õppeks, kultuuriline, eetiline, sotsiaalne ja akadeemiline areng, vaimsuse väärtustamine
  • Koostöö – lubadustest kinni pidamine, üldkehtivate viisakusreeglite järgimine, ühine otsustamine, jagamine, arvestamine, inimsus, mis viib heade akadeemiliste tulemusteni
  • Hoolivus – hooliv suhtumine endasse ja ümbritsevasse keskkonda, mõistev ja salliv suhtumine inimeste rahvuslikesse, religioossetesse ja individuaalsetesse erinevustesse

Ajalugu

• Rakvere Gümnaasium on Virumaa vanim tegutsev gümnaasium.

10. septembril 1912. aastal algas 96 õpilasega Rakvere Poeglaste Gümnaasiumis (asukoht Pikk tn 29) õppetöö. Avatseremoonia ja pidulik õnnistamine toimus 1. oktoobril 1912. Seda kuupäeva loetakse Rakvere Gümnaasiumi sünnipäevaks. 1918. aastal lõpetas kool oma senise nime all töö.

1918. a asutati saksa õppekeelega Rakvere Reaalgümnaasium, mis lakkas olemast juba 1918. a novembris pärast sakslaste lahkumist.

1919. a avati Viru Maakonna Reaalgümnaasium. 1923.a nimetati kool ümber Viru Maakonna Poeglaste Gümnaasiumiks.

1917. a avati eestikeelne Rakvere Linna Tütarlaste Gümnaasium, millest 1918. a sai Rakvere Hariduse Seltsi Lütseum ja 1920. a Rakvere Linna Tütarlaste Gümnaasium (asukoht Posti 15).

Nii Rakvere Poeglaste Gümnaasium kui ka Rakvere Linna Tütarlaste Gümnaasium olid põhjaks, millest arenes ja kasvas välja praegune Rakvere Gümnaasium.

1924. a muudeti tütarlaste gümnaasium ühiskooliks (hakati vastu võtma ka poisse). Ruumikitsikuses vaevlevast poeglaste gümnaasiumist viidi osa poisse tüdrukute kooli üle. Kool sai nimeks Rakvere Linna Ühisgümnaasium (asukoht Posti 15).

1931. aastal avatud Rakvere Ühisgümnaasiumis (asukohaga Pikk 29) ühinesid Viru Maakonna Poeglaste Gümnaasiumi ja Rakvere Linna Ühisgümnaasiumi koolipered.

24. veebruaril 1933. a võttis Rakvere linnavolikogu vastu otsuse koolile uue maja ehitamiseks. Projekti tegi kooli vilistlane Alar Kotli. 1. novembril 1938. aastal algas valminud majas õppetöö. Meie kooli peahoonet (Vabaduse 1), peetakse ilusaimaks funktsionalistlikus stiilis õppehooneks Eestis.

Kool on oma ajaloo vältel olnud liitumiste kaudu seotud mitmete koolidega ja töötanud erinevate nimede all (teiste seas ka Rakvere Ühisgümnaasium ja Keskkool, Rakvere Gümnaasium, Rakvere Eesti Keskkool ja Rakvere I Keskkool). Alates 1994. aastast kannab kool nime Rakvere Gümnaasium.

01.09. 2002. aastal alustasid Rakvere Gümnaasiumi algklasside õpilased õppetööd Tallinna tn õppehoones, kus asus Rakvere Vene Gümnaasium. 17. veebruaril 2010 võttis Rakvere linnavolikogu vastu otsuse liita Rakvere Vene Gümnaasium Rakvere Gümnaasiumiga. 01. jaanuarist 2011 andis linnavalitsus Tallinna tn õppehoone (valminud 1963) ja territooriumi haldamise üle Rakvere Gümnaasiumile. Rakvere Vene Gümnaasiumi õpetajad ja teised pedagoogilised töötajad võeti 1. septembrist 2011 tööle Rakvere Gümnaasiumi õpetajatena.

2013. aasta kevadel otsustas Rakvere linnavolikogu liita Rakvere Gümnaasiumiga Rakvere Linna Algkooli 1.- 6. klassid. Klassid, mis 1992. aastal suunati Rakvere 1. Keskkoolist vastavatud Rakvere Linna Algkooli, taasühinesid kooliga.

Kooli majad

Rakvere Gümnaasium haldab alates 2011. aasta jaanuarist kahte hoonekompleksi:

• peahoone (Vabaduse 1) kompleks, mis koosneb 1938. aastal valminud osast (J-korpus), 1966/67 õppeaastal sellele lisandunud juurdeehitusest (K-korpus) ning 2007. aastal valminud raamatukogu ja arvutiklasse sisaldavast osast. 1965. aasta lõpul valminud hoovimajas on sisustatud töökoda tehnoloogiaõpetuse tundideks ning käsitööklass. Lisaks paikneb kompleksi territooriumil kunstmurukattega staadion ja õueala. Peahoones õpivad meie kooli  6.- 12. klassid.

• Tallinna tn õppehoone (Tallinna 29/ Võidu 26) kompleks, mis koosneb 1963. aastal valminud koolihoonest ning territooriumil asuvast spordiplatsist ja õuealast. Rakvere Gümnaasiumi Tallinna tn õppehoones töötavad 1.- 5. klassid ja vene õppekeelega 7.- 9. klassid.

Kool arvudes

Kooliaste Õpilasi
I 210
II 204
III 213
IV 193
Kokku 820

Andmed seisuga 05.09.

Sõprussidemed

Preemiad parimatele lõpetajatele ja õpetajatele

Preemiaid on gümnaasiumi lõpetajatele kolm - H.H. Jänese preemia (alates aatast 1993), Oleg Grossi preemia (alates aastast 2004), A. Pajo mälestusmedal (alates aastast 2006). Alates 2007. aastast antakse õpetajate päeval välja stipendium parimale õpetajale.

Vilistlased

Vilistlased on moodustanud Facebookis grupi "Rakvere Gümnaasiumi Vilistlased"

Vaata: vilistlased alates 2010 (Rakvere Gümnaasium)
Vaata: vilistlased 1995-2009 (Rakvere Gümnaasium)